Edith Kramer (1916-2014)

Edith Kramer sa narodila v roku 1916 vo Viedni. Ked mala 13 rokov, začala chodiť na lekcie maliarstva, kreslenia a sochárstva k Friedl Dicker. V 18tich rokoch Kramer nasledovala Dicker do Prahy, aby pokračovala v štúdiu. Práve v Prahe začala Edith Kramer a Friedl Dicker pomáhať deťom, ktorých rodičia boli politickí utečenci.

 

V roku 1938 sa Kramer sama stala utečencom, kedy počas II Svetovej vojny odcestovala do USA. V New Yorku učila sochárstvo a tiež pracovala v obchode so strojmi. 

 

V 33. rokoch sa Kramer vracia do New Yorku, pretože dúfa, že sa bude môcť živiť ako umelkyňa. Edith Kramer vyrastala v rodine, ktorá sa zaujímala o psychoanalytickú teóriu a Kramer sa stala následovníčkou Sigmunda Freuda. Verila hlavne konceptu sublimácie, ktorú freudiánska teória opisovala ako proces v ktorom dochádza k premene nižšieho vitálneho pudu na vyššiu, spoločensky prijateľnejšiu a uznávanú činnosť. Kramer mala umelecké a pedagogické  vzdelanie, a tiež vzdelanie v psychoanalytickej psychoterapii. Práve v tomto období  bola Edith Kramer ponúknutá práca v chlapčenskej škole, s 8 -13 ročnými problémovými chlapcami. Kramer prvý krát oficiálne pracovala ako arteterapeutka. 

 

Edith Kramer pokračovala v arteterapeutickej práci s deťmi a adolescentmi po zvyšok svojho života. 

V roku 1958 publikovala Art Therapy in a Children's Community. V roku 1971 napísala Art as Therapy with Children.

 

V roku 1976  Kramer spolu s Dr. Wilsom zakladá štúdium arteterapie na New York University.

 

Edith Kramer získala množstvo ocenení za svoju prácu, ako napríklad čestný doktorát z Norwich University, ocenenie profesora z New York University ako aj " Honorary Life Member" od americkej asociácie arteterapeutov, čo je navyššie ocenenie. 

 

Edith Kramer sa na sklonku svojho života vrátila do svojho domu vo Viedni, kde aj 22. februára 2014 zomrela vo veku 97 rokov.

 

 

Najvýznamnejšie prínosy Edith Kramer:

Edith Kramer je považovaná za pionierku americkej arteterapie so svojim prístupom umenie ako terapia. 

Je autorkou výrazu sublimácia cez výtvarný prejav

Počas pôsobenia na New York University, Kramer prišla s dôležitou metódou Tretia ruka arteterapeuta (the Art therapist third hand intervention). Tento koncept navádzal na versatilitu arteterapeuta. Tretia ruka je chápaná ako arteterapeutova schopnosť facilitovať klientov výtvarný proces (napríklad zámerne pomôcť človeku miešať farby na želaný oddieň, alebo vstúpiť v kritickom momente do procesu tvorby klienta). 

Kramer verila, že produkt je rovnako dôležitý ako arteterapeutický proces

Kramer bola presvedčená, že arteterapia by mala spadať viac pod humanitné disciplíny (ako umenie, filozofia) ako pod oblasť psychológie.

 

 

 

Prvý ročník našej medzinárodnej konferencie sme sa rozhodli venovať odkazu jej pôsobenia a možnosti ďalšieho rozvíjania v oblasti arteterapie.